Aktualitātes

11|12|2019

Top izmaiņas elektronisko plašsaziņu līdzekļu regulējumā

Valsts sekretāru sapulcē ir izsludināti grozījumi Elektronisko plašsaziņu līdzekļu likumā (EPLL), ar kuriem tiek ieviestas 2018. gada 14. novembra Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2018/1808 prasības. Direktīvas un attiecīgi arī likumprojekta mērķis ir pielāgot normatīvo regulējumu audiovizuālajai un mediju videi, kā arī nodrošināt atsevišķu personu grupu aizsardzību no nepiemērota satura. Grozījumi tiks pieņemti un stāsies spēkā līdz nākamā gada 19. septembrim.  

Ar likumprojektu tiek precizēti un papildināti elektronisko plašsaziņu līdzekļu pakalpojumu jēdzieni, turklāt tiek ieviests jauns pakalpojuma veids – video koplietošanas platformas pakalpojums. No Direktīvas 2018/1808 teksta izriet, ka video koplietošanas platformas pakalpojums ir tāds pakalpojums, kura galvenais mērķis ir bez mediju pakalpojumu sniedzēja redakcionālas atbildības piedāvāt plašākai auditorijai raidījumus un lietotāju veidotus video, lai informētu, izklaidētu vai izglītotu, izmantojot elektronisko komunikāciju tīklus.

Grozījumi ievieš EPLL jaunu IV¹ nodaļu "Video koplietošanas platformas", kura regulē jurisdikcijas aspektus video koplietošanas platformu jautājumos. Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ir atbildīga par video koplietošanas platformu uzskaiti un uzraudzību. NEPLP izvērtē, vai uz video koplietošanas platformas pakalpojuma sniedzēju attiecas Latvijas regulējums, tomēr video koplietošanas platformas pakalpojuma sniedzējs uzskatāms par dibinātu Latvijā, ja tam ir mātes vai meitas uzņēmums, kas ir dibināts Latvijā.
Video koplietošanas platformas pakalpojumu sniedzējiem tiek izvirzīta prasība veikt pasākumus, lai auditoriju pasargātu no satura:

1) kas var kaitēt nepilngadīgo fiziskajai, garīgajai vai tikumiskajai attīstībai;
2) kas kūda uz vardarbību vai naidu;
3) kura izplatīšana ir noziedzīgs nodarījums atbilstoši Krimināllikumam.

Video koplietošanas platformas pakalpojumu sniedzējiem ir pienākums izstrādāt publiski pieejamu rīcības kodeksu, kurā norāda darbības pamatprincipus, ētika nosacījumus un noteikumus par nepieņemamiem audio un audiovizuāliem paziņojumiem, tai skaitā tādiem, kas attiecas uz paziņojumiem par pārtīku un dzērieniem, kuru sastāvā ir uzturvielas un vielas ar noteiktu uzturvērtību vai fizioloģisku ietekmi, jo īpaši tādas vielas kā tauki, taukskābes, sāls un cukurs.

Papildu tam grozījumi uzliek pienākumu elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim, kas sniedz audiovizuālos pakalpojumus pēc pieprasījumā, savā programmu katalogā iekļaut vismaz 30% Eiropas audiovizuālo darbu, kā arī veicināt to pamanāmību (Eiropas audiovizuālo darbu definīcija ir sniegta EPLL 31. pantā). Šī kvota gan neattiecas uz pakalpojumu sniedzējiem ar zemu apgrozījumu un nelielu auditoriju, kā arī tādā gadījumā, ja tas nebūtu pamatots vai realizējams pakalpojuma būtības vai temata dēļ.

Ar grozījumiem EPLL papildināts 24.¹ pants, kas elektronisko plašsaziņu līdzekļiem izvirza pienākumu nodrošināt, ka to pakalpojumi tiek darīti pieejami personām ar invaliditāti, un par to reizi gadā ziņot NEPLP.


Direktīvas teksts ir pieejams:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018L1808&from=PL
Likumprojekta teksts ir pieejams:
http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40480788


Lai iegūtu plašāku informāciju par šo normatīvo aktu, Jūs varat sazināties ar ZAB “Azanda & Associates”, rakstot uz e-pastu: info@azanda.lv


 
Sākums
 
© 2024 AZANDA & ASSOCIATES
Privātuma politika
Created:
»