Aktualitātes

03|06|2020

MINISTRU KABINETĀ TOP LIKUMPROJEKTS PAR COVID-19 SLIMĪBAS SEKU NOVĒRŠANAS UN PĀRVARĒŠANAS PASĀKUMIEM

Ministru kabinets izstrādājis likumprojektu “Covid-19 izplatības radītā valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likums” (Likumprojekts), kura mērķis ir noteikt pasākumus valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai un pārvarēšanai, kā arī īpašos atbalsts mehānismus un izdevumus, kas saistīti ar Covid-19 slimības izplatības ierobežošanu pēc ārkārtas situācijas beigām. Zemāk ir apkopoti svarīgākie uz privātpersonām attiecināmi pasākumi.

Likumprojekts nosaka to personu loku, attiecībā uz kuriem darbojas īpašais atbalsta mehānisms. Turklāt likumprojekts arī nosaka to personu loku, kuras ir izslēgtas no valsts atbalsta pasākumiem: ārzonā reģistrētas juridiskās personas vai personu apvienības vai juridiskās personas, kurās vairāk nekā 25% kapitāla daļu (akciju) turētājs ir ārzonā reģistrēta juridiskā persona vai personu apvienība.

Likumprojekts paredz nodokļu maksātāja, kuru skārusi krīze saistībā ar Covid-19 izplatību, līdz šā gada 30. decembrim pieteikties nodokļu samaksas termiņa pagarinājumam, kā arī lūgt piešķirt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu tiem nokavētajiem nodokļu maksājumiem, kuru samaksas termiņš jau ir bijis pagarināts, ja termiņa kavējums radies Covid-19 izplatības dēļ; šādam nodokļa samaksas termiņa pagarinājumam netiks noteikta nokavējuma nauda.

Pašvaldībām ir tiesības noteikt citus nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņus, tos pārceļot uz vēlāku laiku šā gada ietvaros. Arī šiem nodokļa maksājuma nokavējumiem netiek aprēķināta nokavējuma nauda.

Likumprojekts paredz, ka par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja ar saimniecisko darbību saistītiem izdevumiem uzskata preču un pakalpojumu dāvinājumi ārkārtējās situācijas negatīvi ietekmētām sociālajām grupām, kā arī personām, kuru pamatdarbība ir medicīnas pakalpojumu sniegšana, izglītības nodrošināšana, labdarība, palīdzība sociāli maznodrošinātajiem, personām ar invaliditāti vai bērniem.

Likumprojekts nosaka vispārīgos nosacījumus dīkstāves pabalsta saņemšanai: ja darba devējs, kuru skārusi krīze saistībā ar Covid-19 izplatību, nenodarbina darbinieku vai neveic darbinieka saistības izpildījuma pieņemšanai nepieciešamās darbības, darbiniekam tiek kompensēta atlīdzība līdz 75 procentiem no iepriekšējo sešu mēnešu vidējās atlīdzības apmēra, bet ne vairāk kā 700 euro par kalendāro mēnesi. Dīkstāves pabalstu piešķir par laika posmu no 2020. gada 14. marta līdz 2020. gada 30. jūnijam, un tas netiek aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.

Darba devējam, kurš atbilst Padziļinātās sadarbības programmas dalībniekam noteiktajiem kritērijiem un kuru ir negatīvi ietekmējusi Covid-19 izraisītā krīze, ir tiesības samazināt darbiniekam atlīdzību par dīkstāvi līdz 70 procentiem, saglabājot vismaz valsts noteikto minimālo mēnešalgu.

Kreditoriem līdz 2020. gada 1. septembrim ir aizliegts iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu. Laika posmā no 2020. gada 1. aprīļa līdz 2020. gada
1. septembrim nokavējuma procenti par civiltiesiskas saistības izpildīšanas nokavējumu nevar pārsniegt likumiskos procentus. Savukārt laika posmā no 2020. gada 12. marta līdz
2020. gada 1. jūlijam tiek apturēts saistību tiesību noilguma termiņa tecējums, un šis laika posms ir atskaitāms no noilguma termiņa aprēķina.


Lai iegūtu plašāku informāciju, Jūs varat sazināties ar ZAB “Azanda & Associates”, rakstot uz e-pastu: info@azanda.lv



 
Sākums
 
© 2024 AZANDA & ASSOCIATES
Privātuma politika
Created:
»