Aktualitātes

03|09|2019

Top likuma grozījumi, ar kuriem tiek plānots palielināt Patērētāju tiesību aizsardzības centra pilnvaras

Valsts sekretāru sapulcē ir izsludināts likumprojekts “Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”, ar kuru ir iecerēts paplašināt Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pilnvaras patērētāju kolektīvo interešu uzraudzībā. Ar šiem grozījumiem tiek ieviestas Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 2017/2394 prasības.

Līdz ar grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā tiks ieviesta jauna VI⁴ nodaļa “Patērētāju kolektīvo interešu uzraudzība”. Likumprojekta 26.¹³ pants paredz, ka PTAC veic patērētāju kolektīvo interešu uzraudzību, pamatojoties uz patērētāju tiesību organizācijas vai kompetentās iestādes iesniegumu, vai pēc savas iniciatīvas.

Izvērtējot ražotāja, pārdevēja vai pakalpojumu sniedzēja darbības, PTAC būs tiesīgs:
1) pieprasīt un saņemt lietas būtības noskaidrošanai visu nepieciešamo informāciju, dokumentus, pierādījumus un paskaidrojumus;
2) pieprasīt un saņemt informāciju no elektronisko sakaru komersanta, lai izsekotu datu plūsmas un personu identitāti;
3) pieprasīt un saņemt informāciju no domēna reģistra uzturētāja par domēna vārda lietotāju;
4) pieprasīt un saņemt informāciju no kontu reģistra;
5) veikt pārbaudes un kontroles pirkumus, neatklājot pārbaudes faktu.

Likumprojekta 26.¹³ panta piektā daļa noteic, ka, ja ražotājs, pārdevējs vai pakalpojumu sniedzējs atsakās izsniegt pieprasīto informāciju, PTAC ir tiesības uzskatīt, ka tas nevar pamatot savas rīcības atbilstību.

Jaunais likumprojekts pēc būtības piešķirs PTAC izmeklēšanas iestādes pilnvaras. Proti, likumprojekta 26.¹⁴ pants paredz, ka ar tiesneša lēmumu PTAC būs tiesīgs:
1) policijas klātbūtnē bez iepriekšēja brīdinājuma iekļūt ražotāja, pārdevēja, pakalpojuma sniedzēja vai citas personas īpašumā, valdījumā vai lietošanā esošajās neapdzīvojamās telpās, transportlīdzekļos, dzīvokļos, būvēs un citos kustamos un nekustamos objektos;
2) piekļūt visiem dokumentiem, datiem vai informācijai (arī komercnoslēpumu saturošai informācijai) neatkarīgi no veida vai formāta un neatkarīgi no datu nesēja vai vietas, kurā tie tiek glabāti;
3) izņemt mantas un dokumentus;
4) pieprasīt un saņemt no ražotāja, pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja darbiniekiem rakstveida vai mutvārdu paskaidrojumus par faktiem, informāciju, datiem vai dokumentiem un fiksēt atbildes;
5) pieprasīt un saņemt maksājumu pakalpojumu sniedzēju rīcībā esošās neizpaužamās ziņas, lai izsekotu finanšu plūsmās iesaistīto personu identitāti vai noskaidrotu maksājumu kontu informāciju.

Attiecīgi ražotāja, pārdevēja vai pakalpojumu sniedzēja vai tā darbinieku un citu personu pienākums ir sadarboties ar PTAC, t.i., nodrošināt piekļuvi, termiņā sniegt pilnīgu informāciju un dokumentus, izpildīt citas PTAC amatpersonu likumīgas prasības. Turklāt šīm personām ir tiesības būt klāt procesuālo darbību laikā, izmantot advokāta palīdzību, parakstīt protokolu un iepazīties ar to, veikt tajā izmaiņas vai korekcijas, iesniegt sūdzību PTAC vadītājam par amatpersonu rīcību.

Ja PTAC konstatēs pārkāpumu, tas būs tiesīgs pieņemt lēmumus, ar kuriem:
1) nosaka ražotājam, pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam pienākumu nekavējoties izbeigt pārkāpumu;
2) aizliedz pārkāpumu, kas skars patērētāju kolektīvās intereses, ja tas vēl nav uzsākts, bet ir paredzams;
3) nosaka ražotājam, pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam pienākumu publicēt atbilstošā saziņas līdzeklī paziņojumu, kurā atsauc informāciju, preci vai pakalpojumu, par kuru ir konstatēts pārkāpums, kas skar patērētāju kolektīvās intereses.

PTAC lēmumu tā adresāts varēs pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā, turklāt pārsūdzēšana neapturēs PTAC lēmuma darbību.

Likums stāsies spēkā 2020. gada 17. janvārī. Tomēr jāņem vērā, ka likumprojekts vēl nav ticis izskatīts Saeimā, līdz ar to patērētāju un pakalpojumu sniedzēju biedrības un organizācijas ir aicinātas sniegt savus priekšlikumus un viedokļus.

Likumprojekts ir pieejams:
http://tap.mk.gov.lv/mk/tap/?pid=40476710

 
Lai iegūtu plašāku informāciju par šo normatīvo aktu, Jūs varat sazināties ar ZAB “Azanda & Associates”, rakstot uz e-pastu info@azanda.lv



 
Sākums
 
© 2024 AZANDA & ASSOCIATES
Privātuma politika
Created:
»